Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
 

Mojżesz - Śmiertelny wyścig

D................k • 2013-06-09, 16:03
Mojżesz jak Leonidas.



Ramzes: Wojna rydwanów

D................k • 2013-06-09, 15:54
Bitwa pod Kadesz.


Rewolucja Francuska

D................k • 2013-06-09, 15:46



Rewolucja francuska (1789-1799)
okres rozruchów, powstań i zamachów stanu, które doprowadziły do upadku monarchii i ustroju stanowego we Francji.

Bitwa pod Filippi

D................k • 2013-06-07, 22:35
Dokument o jednej z największych bitew starożytności. Efekty specjalne lepsze niż w polskim kinie.




Wojna z Rzymem

D................k • 2013-06-07, 22:29
Szwaby kontra Rzymianie.

O jedną prowincję za daleko


Bitwa


Kopie filmików:

Bitwa



Jak działa lodówka

i................t • 2013-06-07, 18:22
Kolejne filmiki z cyklu jak to działa. Tym razem mam 2 filmiki zasadniczo w treści dość podobne, ale nie mogłem się zdecydować, który z nich jest lepszy bo jak dla mnie oba się znakomicie uzupełniają. Przedstawiają one podstawę działanie urządzeń chłodniczych takich jak lodówka, zamrażarka czy klimatyzator. W filmach bardzo prosto wytłumaczono zasady ich dziania.

Angielski wymagany.

Principles of Refrigeration (1944)



Principles Of Mechanical Refrigeration (1963)



Źródło:
youtube.com/watch?v=b527al9D_rY
youtube.com/watch?v=pU-M7Y4K6QQ

Polecam też inne filmiki spod tagu "jak to działa".

Historia Grand Theft Auto.

XtravaganZa2013-06-07, 16:19
Ave sadole!

Znalazłem ciekawy dokument o historii Grand Theft Auto. Sądzę, że przypadnie Wam do gustu. Tłukło się w to, oj tłukło!
Angielski przydatny.

Koloseum

D................k • 2013-06-07, 11:55
Koloseum

Amfiteatr Flawiuszów (Amphitheatrum Flavium) to potężna budowla o owalnym kształcie przeznaczona na igrzyska, które obejmowały zapasy, walki gladiatorów, walki z dzikimi zwierzętami oraz bitwy morskie, tzw. naumachie.
Tradycja mówi iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Teza ta jest jednak obecnie kwestionowana przez część naukowców. Obiekt powstawał w latach 70 - 82 n.e. Budowa rozpoczęta za Wespazjana, oficjalnie zakończona została za panowania Tytusa, choć wszelkie poprawki były wnoszone za Domicjana. Budowę Koloseum sfinansowano z pieniędzy i złota zrabowanych w Jerozolimie, po wojnie żydowskiej (lata 66-73 n.e.)



Amfiteatr był ogromny. Jego dłuższa oś wynosi 187,75 metrów, krótsza 155,6 metrów, z kolei wysokość około 50 metrów. Obwód wynosi 524 metry, z kolei powierzchnia areny 3600 metrów kwadratowych. Koloseum składało się z areny i z widowni o układzie schodkowym. Było w nim 45.000 miejsc siedzących oraz 5.000 stojących, lecz z pewnością obiekt mógł pomieścić grubo ponad 50.000 osób. Widzowie wchodzili przez 80 ponumerowanych wejść, co zapewniało szybkie opuszczenie widowni przez widzów nawet w około 6 minut. Obsługa wchodziła 4 odrębnymi galeriami komunikacyjnymi.



W wielu publikacjach mówi się jakoby widzowie Koloseum mogli je opuścić w ciągu 5 - 6 minut. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Taką możliwość mieli widzowie zajmujące dolne i środkowe rzędy. Widzowie z górnych rzędów musieli przejść korytarzem o ukośnym stropie, który ma w najwyższym miejscu około 2,2 metra, co spowalniało ich wychodzenie. Prawdopodobnie takie rozwiązanie miało na celu umożliwienie patrycjuszom opuszczenie obiektu bez konieczności mieszania się z plebsem.
W czterokondygnacyjnym podziale zewnętrznym zastosowano spiętrzenie porządków (najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim). Trzy niższe kondygnacje związane są z konstrukcyjnym układem arkad, czwarta została zaopatrzona tylko w małe okna. Od strony wewnętrznej budowla jest pięciokondygnacyjna. Cztery kondygnacje zbudowano jako układ pomieszczeń wydzielonych pomiędzy filarami, ścianami, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Umieszczono tam bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, korytarze. Wokół areny wzniesione było podium. W razie deszczu bądź silnego słońca istniała możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną (velarium).



Naumachie mogły odbywać się w pierwszym okresie po wybudowaniu Koloseum. W późniejszym czasie uniemożliwiło je zabudowanie areny dwukondygnacyjnymi piwnicami.
Powszechnie stosowana nazwa Koloseum (Colosseum) nie wywodzi się od jego "kolosalnych rozmiarów", lecz od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.
Otwarcie Koloseum zainaugurował cesarz Tytus rozpoczęciem stu dniowych, nieprzerwanych igrzysk. Na arenie padło wówczas kilka tysięcy zwierząt, walczyły ze sobą zastępy gladiatorów, ponadto odbyła się bitwa morska.

I jeszcze dwa dokumenty:



Ryba Wampir

D................k • 2013-06-07, 10:58


Piranie mają konkurencję.

Dzień z życia

Pietrrr2013-06-06, 12:30
24 lipca 2010 roku tysiące ludzi z całego świata przesłało do YouTube filmy o własnym życiu, by wziąć udział w projekcie Dzień z życia - historycznym eksperymencie filmowym dokumentującym jeden dzień na ziemi.

Następnie, reżyser filmu i zdobywca Oskara Kevin Macdonald, wraz z zespołem redaktorów, przejrzeli ponad 80 000 nadesłanych filmów i zmontowali z nich 90-minutowy dokument będący wnikliwym i inspirującym spojrzeniem na nasz świat. (opis skopiowany z Filmweb)