@CichaWoda
ty jesteś idiotą więc się zamknij, morda w książki i jak opanujesz podstawy fizyki to pogadamy. To, że z odległości 10-15km prom porusza się w odczuciu obserwatora wolno, wcale nie oznacza, że nie może zap🤬lać z prędkością 9km/s.
@rabi87
Co ty chrzanisz o grawitacji, w tym kontekście nie ma ona znaczenia. Rakiety nośne nie pokonują grawitacji, bo to by sugerowało, że wytwarzają własną siłę o przeciwnym zwrocie co jest bzdurą. Rakiety nośne wytwarzają ciąg pozwalający na oderwanie całej maszyny od ziemi co w uproszczeniu można ująć jako wyrzucenie spalin, gdzie siła odrzutu jest większa niż siła grawitacji działająca na rakietę (względnie wahadłowiec). Zasada działania samolot jest zupełnie inna i nie wznosi się ponad 25km nie ze względu na niewystarczającą gęstość powietrza a ze względu na stosowany napęd, który do pracy wymaga tlenu i to właśnie jest główne ograniczenie. Ze względów ekonomicznych lot na 22km jest bardziej opłacalny niż lot na 5km, bo rzadsze powietrze pozwala osiągnąć większą prędkość i mniejsze zużycie paliwa ze względu na mniejszy opór aerodynamiczny. W przestrzeni kosmicznej na orbicie utrzymuje się satelity dzięki temu, że rozpędza się je do I prędkości kosmicznej w kierunku stycznym do orbity tak jak księżyc krąży wokół Ziemi i jak Ziemia wokół słońca. Ot cała filozofia walki z grawitacją.
@Dexter37
Ty to k🤬a też wiesz, że gdzieś dzwonią tylko nie wiesz gdzie. Tu masz definicję I prędkości kosmicznej zaj🤬ą z wikipedii: "Pierwsza prędkość kosmiczna to najmniejsza pozioma prędkość, jaką należy nadać ciału względem przyciągającego je ciała niebieskiego, aby ciało to poruszało się po zamkniętej orbicie." POZIOMĄ prędkość więc przestań p🤬lić o bezwładności, to o czym Ci gdzieś tam świta to dotyczy II i III prędkości kosmicznej. I prędkość wcale też nie jest teoretyczna, bo utrzymuje wszystkie nasze satelity na orbicie okołoziemskiej z Księżycem włącznie.
@topic
widoczki ładne i szczerze zazdroszczę pasażerom szczęścia ale bawi mnie to klaskanie