Wys艂any:
2013-10-25, 13:14
, ID:
2612810
1
Zg艂o艣
Poszuka艂em, poszuka艂em i znalaz艂em tak膮 wypowied藕:
"Za pytaniem w rodzaju "Czy mo偶na ju偶 m贸wi膰 posz艂em?" kryje si臋 niepewno艣膰 co do w艂asnego wyczucia j臋zykowego oraz przekonanie, 偶e kto艣 tym j臋zykiem rz膮dzi. A j臋zykiem nikt nie rz膮dzi - on sam si臋 rz膮dzi (swoimi prawami), co sprowadza si臋 do tego, 偶e na jego kszta艂t wp艂ywamy my wszyscy, dyskretnie kierowani przez tych, kt贸rzy znaj膮 jego zasady, histori臋 itd.
Apelowa艂abym do nas wszystkich o wi臋ksze zaufanie do siebie samych, o to, by艣my ufali swojemu wykszta艂ceniu, wyczuciu j臋zykowemu, oczywi艣cie - "podpartemu" wiedz膮 fachow膮, podan膮 cho膰by w s艂ownikach. "
To wypowied藕 Agnieszki Kubik, sekretarza Rady J臋zyka Polskiego
Wniosek: nigdy nie widzia艂em takiej pieprzonej hipokryzji. "To wy tworzycie j臋zyk, my go nie kontrolujemy!", ale "zwa偶ywszy na histori臋, m贸wimy dyskretnie, jak ma by膰 poprawnie!". I teraz mamy impas, bo "posz艂em" jest form膮 u偶ywan膮 przez 70% ludzi w Polszy? 80%? Wystarcz膮 dwa piwa i wszystkim si臋 nagle zapomina o poprawno艣ci j臋zyka. Gdzie wi臋c to dostosowywanie j臋zyka do 偶yj膮cych i praktykuj膮cych go ludzi? Dawniej Mickiewicz spokojnie pisa艂 o "srebrnym k馃がsie", dzisiaj polonistka 臉膭 z Rady by was zwyzywa艂a za wulgarno艣膰 formy. I kolejne pytanie, co b臋dzie dalej? Co z obecnym m贸g艂bym rzec wr臋cz slangiem? Ze s艂owami: spoko, epicko, luzik, ziomal, bro, skun, zajebiaszczo, zajefajnie, r馃がa艂em, r馃がa艂bym, fapowa膰 i innymi, kt贸rych u偶ywaj膮 ca艂e masy spo艂ecze艅stwa?
Wiecie jak wygl膮da Rada J臋zyka Polskiego? 80% to ludzie, kt贸rzy maj膮 70+ lat i dawno ju偶 powinni sie gdzie艣 rozk艂ada膰, 10% to m艂ode sta偶ystki z cyckami D85 i dekoltem do kolan, 偶eby starym profesorom si臋 przyjemnie siedzia艂o i c馃がja robi艂o, a pozosta艂e 10% to ludzie, kt贸rzy faktycznie co艣 tam wa偶nego robi膮. Ja bym natomiast chcia艂, 偶eby taka rada sk艂ada艂a si臋 z regge ziomk贸w i dostosowa艂a nasz wspania艂y j臋zyk do XXI wieku. Bo statyczny j臋zyk polski jest obecnie jednym z najtrudniejszych j臋zyk贸w na 艣wiecie do nauki dla os贸b zagranicznych. Mamy wielu 艣wietnych specjalist贸w, fabryki tworz膮ce towary na ca艂y 艣wiat, a nikt nawet nie d膮偶y do tego, aby u艂atwi膰 ludziom promocj臋 polski i polskiego j臋zyka. Zacznijcie czerpa膰 z angielskiego, z form passive, upro艣cie odmiany przez czasy i pozw贸lcie s艂ownikom rozwija膰 si臋 same. Wed艂ug statystyk rocznie w USA/Anglii powstaje prawie 2500 nowych s艂贸w - w Polsce nie powstaje ani jedno. Pi臋kny polski j臋zyk? C馃がj z tym jak jest nieprzydatny do niczego?